Cer-Bud powstał w 1978 roku i zajmował się „Malowaniem na Szkle i Porcelanie” gdzie zdobiono różnymi technikami wyroby porcelanowe, towar trafiał do odbiorców indywidualnych w kraju jak i poza jego granicami. W okresie późniejszym firma zmienia profil działalności na produkcyjny oraz edukacyjny.
W 2006 roku powstała Pracownia Ceramiczna, która po roku użytkowania zmieniła nazwę na Pracownię rękodzielniczą Cer-Bud „Centrum Edukacyjne Rękodzieła – Baza Usług Dydaktycznych

Obecnie „Cer-Bud” zrzesza grupę rękodzielników opolskich zajmujących wytwarzaniem oraz promocją rękodzieła ludowego zaliczanego do ginących zawodów, poprzez lekcje, spotkania warsztaty dla uczniów, szkolenia dla grup zorganizowanych oraz osób indywidualnych. Współpracuje z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu prowadząc zajęcia i warsztaty, promuje rękodzieło na różnych imprezach wyjazdowych tych zupełnie malutkich jak i bardzo prestiżowych

„Cer-Bud” to również agroturystyka w Markotowie Dużym, którą cechują piękne okolice Stobrawskiego Parku Krajobrazowego oraz obszarów Natura 2000. Gospodarstwo dysponuje 60 miejscami do przeprowadzenia zajęć z uczestnikami, oraz pomieszczeniem do spożycia posiłku. Sale edukacyjne są wyposażone w stanowiska do pracy grupowej, ogrzewane z dostępem do toalet ,w pomieszczeniach jest do dyspozycji Internet bezprzewodowy. Istnieje możliwość zorganizowania przejazdu dłużycą wiejską po okolicy Stobrawskiego Parku Krajobrazowego oraz spływu kajakowego po rzece Stobrawie.

Realizowane są  zajęcia warsztatowe:

 

  • Ceramiczne  z uwzględnieniem garncarstwa
  • Malowania porcelany
  • Wikliniarsko plecionkarskie
  • Kowalstwa artystycznego
  • Wyrobu figurek drewnianych według dawnych wierzeń ludowych
  • Wyrobu witraży metodą Tiffaniego
  • Zajęcia wyrabiania kroszonek
  • Zajęcia bibułkarskie
  • Zajęcia snycerskie
  • Zajęcia rycerskie
  • Zajęcia zabawowe z błaznem królewskim i jego czeladką
  • Zajęcia tkackie

Zajęcia warsztatowe Cer-Bud realizowane są w dwóch miejscach:

  • Agroturystyka w Markotowie Dużym – promująca rękodzieło ludowe oraz piękno przyrody krajobrazowego Parku Stobrawsko Turawskiego oraz obszarów Natura 2000. Tworząc zajęcia warsztaty, spływy kajakowe oraz przejażdżki krajobrazowe.
  • Pracownia w Muzeum Kowalstwa w Prószkowie, gdzie w warunkach prawdziwie muzealnych w pięknej scenerii starej kuźni odbywają się zajęcia warsztatowe.

Warsztaty dla uczniów projektu RCRE „Fascynujący świat nauki i technologii” odbywają się w pracowniach gospodarstwa  Cer-Bud w Markotowie Dużym.

Zajęcia skierowane są do uczniów szkoły podstawowej; prowadzone w kontekście realizacji podstawy programowej na I i II etapie edukacyjnym. Celem zajęć jest przybliżenie rzemiosła artystycznego i sztuki ludowej, upowszechnianie kultury plastycznej oraz zachęcanie do podejmowania indywidualnej działalności twórczej.  Omawiane są sposoby wydobycia gliny , różne techniki tworzenia naczyń glinianych, suszenia i wypalania oraz zdobienia różnymi technikami. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatowej, przyjaznej uczestnikom zajęć i aktywizującej ich. Osoby prowadzące warsztaty są drugim pokoleniem zajmującym się ceramiką, prowadzą zajęcia w Muzeum Wsi Opolskiej oraz w Centrum Edukacyjnym Rękodzieł.

Uczestnicy zajęć  tworzą pracując przy 5 stanowiskach prace z gliny plastycznej przy użyciu dawnych narzędzi drewnianych. Każde dziecko otrzymuje kawałek gliny plastycznej ( szarej niebrudzącej), z którego ma utworzyć pracę na dany temat ( wcześniej ustalony z wychowawcą). Następnie uczniowie samodzielnie  toczą swoje wyroby  przy kole garncarskim o napędzie elektrycznym.

Tworzenie naczyń (miseczek , wazoników) jest wspaniałą atrakcją dla każdego uczestnika zajęć. Usiądź przy kole, połóż na nim kawałek gliny i poczuj jak glina poprzez dotyk pobudza twoje zmysły, a Ty mój czeladniku składasz ręce według własnego uznania i formujesz swoje dzieło.
Do dyspozycji są dwa profesjonalne atestowane koła garncarskie o napędzie elektrycznym.
Następnie odbywa się zalewanie form gipsowych przy użyciu gliny lejnej.

Zajęcia w powyższych pracowniach odbywają zgodnie ze scenariuszami zaplanowanymi w ramach projektu „Fascynujący świat nauki i technologii”, realizowanego przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu.

Szczegółowe informacje:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
www.cerbud.opole.pl
Tel. 77 418 87 96,  509 452 562

 

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com